Różnorodność Tykw

Od maleństwa do giganta… Każda odmiana rządzi się swoimi prawami, dlatego chciałabym chociaż trochę przybliżyć ten temat. Będzie o wielkości oraz kształtach. Duże, małe, okrągłe czy podłużne… tykwy są niesamowite w swojej różnorodności!


Kształty tykw


Odmian tykw jest na prawdę mnóstwo! Myślę, że ponad 60 to dobra liczba. Przez moją uprawę przewinęły się różne kształty i dalej eksperymentuję. Niektóre zagościły u mnie na stałe, a niektóre pojawiły się tylko raz. Spośród tych wszystkich odmian wybrałam kilka, które idealnie sprawdzają się na lampy. Przedstawiam listę wraz z przykładami wykonanych przeze mnie lamp:

Wine Kettle – tykwa w kształcie „bałwanka” [1]

Birdhouse itp. – pękaty kształt z wydłużoną górą [2]

Maczugi – podłużne tykwy [3] 

Tobaccobox – pękate tykw w kształcie spłaszczonej kropli [4] 

Canteen – kształt spłaszczonej piłki [5] 

Kobra – bałwanek z długą szyją [6]

Basketball – kształt kuli [7 ]

Kettle – kształt gruszki [8] 

BushelBasket – kształt spłaszczonej gruszki [9]


Wiadomo, że tykwa jest tworzona przez naturę, więc nie ma tutaj miejsca na „kopiuj i wklej”. Zatem każda odmiana rodzi podobne, ale nie identyczne owoce. Co jest zaletą twórczą, ale również wyzwaniem przy kompletowaniu podobnych do siebie okazów.

Rodzaje tykw
[1,2,3,4]

Rodzaje tykw
[5,6,7,8,9]

Wielkość tykw


Ciężko wyobrazić sobie daną tykwę mając tylko jej wymiary, dlatego myślę, że najlepiej będzie ją porównać do piłki nożnej. Czasami wymiar średnicy jest trochę inaczej wyobrażany, ponieważ np. piłka do koszykówki ma średnicę ok 23 cm, a jako bryła wydaje się dość spora. Tak samo jest z tykwami. W odniesieniu do rozmiarów średnicy podzieliłam tykwy na cztery ogólne kategorie:

  • małe – fi ok 20 cm – jako abażury do małych lamp stojących i kinkietów;
  • standardowe – fi ok 23 cm – wielkość zbliżona do piłki nożnej, wykorzystywane często na komplety oraz powszechnie na pojedyncze lampy;
  • duże – fi ok 28 cm – pojedyncze oryginalne egzemplarze o przeróżnych kształtach;
  • bardzo duże – fi ok 30 cm – wyjątkowe i rzadkie okazy na nieszablonowe lampy.

Często posługuję się określeniem „standardowa”, najbardziej powszechna i typowa tykwa na mojej uprawie – czyli tykwa w rozmiarze zbliżonym do piłki nożnej. Z takiego rozmiaru przeważnie powstają komplety lamp, ponieważ najłatwiej jest je dobrać kształtem i wielkością.


Tykwy w "standardowym" rozmiarze

Duża tykwa oraz "standardowa" tykwa

Bardzo duży okaz tykwy

Czasami udaje się wyhodować coś na prawdę dużego. Tykwy o bardzo dużym rozmiarze to prawdziwe wyjątki w naszym klimacie, więc zawsze mnie ogromnie cieszy chociażby jeden okaz na uprawie. Zasługują zatem na wyjątkowe traktowanie i czekają na oryginalne projekty.

Oprócz średnicy jest jeszcze wysokość tykwy, bo nie wszystkie okazy są okrągłe. Te bardziej wydłużone kształtem tykwy świetnie sprawdzają się jako lampy stojące. Standardowa tykwa jest wysokości 0.5l butelki. Czasami udaje się pozyskać z uprawy bardzo długie tykwy, o rozmiarze nawet 100cm (tykwy maczugi), jednak nie zawsze nadają się na lampy.

Mniejsze, a także bardziej „dziwaczne” tykwy wykorzystuję na przeróżne ozdoby. Nie marnują się i zawsze mam pomysł by je twórczo przemienić w jakąś ozdobę.

1 komentarz:

  1. Ciekawy post i dzięki za przybliżenie mi jakie są te wielkości tykw bo ciężko sobie wyobrazić z jakich tykw co powstaję.Pozdrawiam :-)

    OdpowiedzUsuń

Stworzę lampę specjalnie dla Ciebie

Zamawianie spersonalizowanej lampy nigdy nie było prostrze! To tylko cztery kroki.
  • 1. KONCEPCJA

    Kolorystyka, wzór, kształt, motyw - przejrzyj portfolio - jest tak wiele możliwości!

  • 2. PROJEKTOWANIE

    Dopinamy pomysł w najmniejszych szczegółach. Teraz wybierzesz tykwę - odpowiedą kształtem, wielkością oraz kosztem.

  • 3. REALIZACJA

    Realizacja zamówienia trwa ok 3 tygodnie, więc nie czekaj na ostatnią chwilę, gdy potrzebujesz lampy na prezent.

  • 4. WYSYŁKA

    Gotowa lampa potrzebuje już tylko odpowiedniego zapakowania i bezpiecznie wyrusza w drogę do Ciebie.