21.04.2015

Oświeć się! - część 1

Ważną rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu odgrywa oświetlenie. Dlatego tym razem mam dla Was kilka porad dotyczących światła we wnętrzu. Tym samym powstała nowa etykieta na blogu: PORADY:)

Moja pierwsza i najważniejsza zasada oświetleniowa to:
Kilka źródeł światła!


źródło: pinterest.com


Światło kształtuje naszą przestrzeń. W dobrze urządzonym pomieszczeniu nie wystarczy jedna żarówka. Takie wnętrze pozbawione jest nastrojowości. Aby było przytulnie konieczne jest kilka źródeł światła. Możemy wyróżnić wiele zastosowań oświetlenia, a z nich trzy wiodące...

Pierwszym będzie oświetlenie ogólne np. żyrandol. Jest to główne źródło światła i daje dobrą orientację w przestrzeni. Jednak samo w sobie wprowadza delikatną surowość.

Kolejne to oświetlenie „robocze” np. lampka do czytania. Tutaj również nie będę się rozpisywała, każdy bowiem wie jakie oświetlenie jest mu potrzebne do pracy i gdzie je ustawić.

Trzecie (dla mnie dość ważne) to oświetlenie dekoracyjne. Nie mam na myśli tutaj designerskich lamp itp. Chodzi tutaj o funkcję jaką pełni światło. Niestety często zapominamy o tym rodzaju dekoracji... Dlatego w kilku postach podpowiem Wam jak się za to zabrać:)
Część pierwsza mojego "wywodu" dotyczyć będzie tego co warto oświetlić.

Światło dekoracyjne - CO OŚWIETLIĆ?

1 Dobrym pomysłem, powiększającym optycznie pomieszczenie jest umieszczenie lampy przy lustrze. Ozdobne, naścienne lustra są modne, więc warto rozważyć ten pomysł:)


źródło: pinterest.com

2 Jeżeli mamy komodę, to szczególnie warto zaopatrzyć taki kącik w lampę. Ustawione na niej ramki ze zdjęciami czy inne ozdoby zostaną zaakcentowane. Nastrój gwarantowany.


źródło: pinterest.com
3 Oświetlenie dekoracyjne możemy wykorzystać do kształtowania przestrzeni. Lampka ustawiona na parapecie przesunie optycznie granice pomieszczenia i wyda się ono większe. Oświetlając okno uzyskamy również odbite światło, co dodatkowo wzmocni efekt optyczny.


4 Kolejnymi wartymi "oświetleniowej" uwagi przedmiotami są obrazy, płaskorzeźby i plakaty na ścianach. Można w tym celu użyć świateł punktowych. Podświetlone obrazy lub plakaty będą wyglądały wtedy jak w prawdziwej galerii:)

 

źródło: pinterest.com
5  Co jeszcze warto oświetlić? Proste! To co chcielibyśmy wyeksponować np. wszelkiego rodzaju roślinność (ciętą lub w donicach), nasze ulubione bibeloty, ciekawe pamiątki z podróży itp.


 
źródło: pinterest.com

Oświetlone lustra, fotografie, obrazy a nawet okna sprawią, że Wasz domek będzie przytulniejszy. 

Używacie oświetlenia dekoracyjnego, czy jest to dla Was raczej zbędny gadżet? Chętnie poczytam Wasze opinie na temat dekorowania światłem:)

2 komentarze:

  1. Świetny wpis! Czekam na więcej "poradnikowych" etykiet :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za docenienie wpisu:) To mój pierwszy poradnikowy, więc pierwsze lody przełamane:)

      Usuń